Drzwi prawe czy lewe oraz kierunek otwierania - jak rozróżnić?

Dlaczego to ważne?

Skrzydło drzwiowe zamyka się przylgą w ościeżnicy. Nie można więc swobodnie zamienić kierunku i strony otwierania po zakupie drzwi. Jeżeli chcemy aby drzwi otwierały się na lewo lub prawo oraz do wnętrza lub na zewnątrz pomieszczenia - musimy wiedzieć jakie drzwi potrzebujemy.

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Najprostsza definicja:  jeżeli stoimy po stronie drzwi na której widoczne są zawiasy i są one po prawej stronie - mamy drzwi prawe, analogicznie jeżeli widzimy zawiasy po lewej stronie - będą to drzwi lewe.


A co z kierunkiem otwierania?

O ile logika podpowiada, że lewe i prawe drzwi możemy zamontować aby otwierały się do- jak i na zewnątrz pomieszczenia to jednak nie jest to do końca prawda. Wiele modeli drzwi, a szczególnie zewnętrzne - wyglądają inaczej po obu stronach skrzydła ze względu np. na zastosowanie różnego rodzaju szyb czy luster. Także okucia po obu stronach skrzydła często różnią się sposobem montażu ze względu na parametry antywłamaniowe, techniczne lub po prostu dekoracyjne.

Ciekawostki:

  • drzwi wejściowe do mieszkania standardowo otwierane są do wewnątrz, przede wszystkim ze względu na regulacje prawne - przeciwny kierunek zmniejszałby szerokość dróg ewakuacyjnych,
  • ze względów bezpieczeństwa drzwi do łazienki powinny zawsze otwierać się na zewnątrz,
  • drzwi pokojowe najczęściej otwieramy do wewnątrz ale często w przypadku małych pomieszczeń stosuje się drzwi otwierane na zewnątrz lub drzwi przesuwne.
Sprawdź opinie Sprawdź opinie